Feb 282017
 

Congratulations to the following RAC Signature Members who won awards in our 2017 RAC Signature Member Exhibit in the Patricia O’Keefe Ross Gallery, Joseph Skalny Welcome Center, St John Fisher College, 3690 East Ave.

The show runs until end of day March 27th.

Gallery hours are M-F 9am-4pm.

Best of Show       Leslie Heen    ‘Tom’

Leslie Heen 2017 Best of Show

Leslie Heen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rochester Art Supply Award    

Drew Baker    ‘Study’

Juror Awards

Teri Barlis      ‘Anxiety’

Steve BonDurant     ‘Winter Hives’

Alan Brewen     ‘The Essential Michelle’

Brenda Cretney    ‘Keep Your Eye on the Ball’

Kevin Feary   ‘ Cheryl and the Weinerdogs’

Richard Thomas    ‘Waiting Room’

Merit Awards

Diane Adams    ‘Secrets of the Anasazi’

Carol Bensley    ‘Hurricane Destruction-Frisco Pier, NC

Gilbert Jordan    ‘The Unfreezing’

Dr. Leonard Muscarella   ‘Luthier II’

Denise Rizzo   ‘Green Shimmer’

Matthew Sinacola  ‘Shadow Side of the Hill’

Nov 202016
 

The 2016 RAC Fall Exhibition (open to both Signature and Associate members) is currently up at Barnes & Noble, Pittsford in their Community Room. The show comes down November 28th at 5:30pm.

On November 2nd the opening reception and award winners were announced:

Best in Show                Leslie Heen

heen

 

 

 

 

 

 

 

Rochester Art Supply Award       Don Grieger

Juror Awards

Kathleen Bolin, Alan Brewen, Renate Eckart, Alice Gold, Suzi Zefting-Kuhn and Dick Roberts

Merit Awards

Kevin Feary, David Gardner, Erika Hutch, Robin McCondichie, Richard Thomas and Lynn Wickes.

Congratulations to all!

 

Sep 062015
 

in the Pastel Society of Western New York’s Inaugural Founding Members Exhibition at the P. Tribastone Fine Art Gallery, 32 S. Main St., Canandaigua!  The opening reception/awards was held Friday, September 4th.  The show runs through the end of day September 26th. Gallery hours are Tuesday – Saturday, 10am-6pm.

Awards:

Kathleen Hanney       Rochester Art Supply Award

The Golden Hour  Kathleen Hanney Pastel

The Golden Hour
Kathleen Hanney
Pastel

Zefting-Kuhn.S.Naptime.72pi.sRGB

Nap Time Suzi Zefting-Kuhn Pastel

 

 

 

 

 

 

 

 

Suzi Zefting-Kuhn     Award of Excellence

 

 

 

 

 

IMG_1702

Hidden Farm Kathleen Hess Pastel

 

Kath DeWitt Hess      Honorable Mention

 

 

 

 

 

Chincotique Sunset Gabriele Lodder Pastel

Chincotique Sunset
Gabriele Lodder
Pastel

Gabriele Lodder         Honorable Mention

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Robin McCondichie  Honorable Mention  (no image available)

 

Jun 272015
 

Here are the following RAC members who won awards at the recent Signature Member Exhibition at the Patricia o’Keefe Ross Gallery at St John Fisher College. The show ended June 27th.

Our juror was David E. Francis, PSA-MP.

Best of Show

Tethered         by Renee Simone Lee    Renee Simone-Lee Resized.Tethered29.75 x 19.7 x 300 dpi

 

 

 

 

Rochester Art Supply Award

Gini     by Julia Maddalina

Juror Awards

Dark Eyes    by Alan Brewen

Snow in April   by Kevin Feary

The Life of the Party   by Kathleen Bolin

Silver Teapot with Pears   by Jeanne Lindsay

Out on a Limb  by Erika Hutch

Interwoven  by Kristina Hutch Matthews

Merit Awards

Figure  by Alice Gold

Justice is…..Stewardship  by Jerry Alonzo

Enchanted Forest #2   by Jack Taft

Vermont Granite   by Gilbert Jordan

I Have My Eye on You   by Suzi Zefting-Kuhn

Roman Henry    by Brian Porter

Congratulations everyone!!

 

 

Nov 052014
 

Congratuations to the following RAC members who won awards in our 2014 Fall Exhibition at Barnes & Noble, Pittsford. The exhibit runs from November 3rd-December 1st. Jurors critique which is open to the public will be Monday, December 1st 6-8pm. Take down immediately following.

 

Best in Show                                       Laurie Maddalina

Rochester Art Supply Award          g.a. Sheller

Juror’s Awards:

Erika Hutch

Jeanne Lindsay

Kristina Hutch

Leonard Muscarella

Richard Thomas

Patricia Tribastone

Merit Awards:

Drew Baker

Phil Bliss

Laurence Keefe

Kristin Malone

Kristina Hutch

Renee Simone Lee

Mar 282013
 

The following Rochester Art Club Signature members won awards at the 2013 Rochester Art Club Spring Exhibition at the Patricia O’keefe Ross Gallery at the Joseph Skalny Welcome Center. The exhibition continues until May 9th.  Our juror was Steven Assael (New York City).

Best of Show       

Alice Gold  for Composition 2

Rochester Art Supply Award

Jean Stephens for Endearment

Juror’s Awards

Harry Bliss for Poem #1

Philip Bliss for A Cat in the Garden

Kathleen Bolin for What’s Left Behind

Diane Field for Dream Weaver

Ron Haas for What’s in YOUR Closet?

Suzi Zefting-Kuhn for Tigress

Merit Awards

Diane Adams for Overlooking Bellagio

Elizabeth King Durand for Winter into Spring

Kathleen Hanney for Wedding’s Eve

Dick Kane for Santa Monica Pier

Kristina Hutch for Evolution

Jack Taft for Untitled

Congratulations to you all!

Nov 292011
 

Best of Show                                                                 Lennie Muscarella for Teresa I

Rochester Art Supply Award                           Ruth Haas for Passing Clouds

Judge’s Choice Award                                           Pat Tribastone for Hammer and Oil Can

Juror’s Awards                                                         

  Diane Adams for Waiting for the Catch

Harry Bliss for Window Series 4

JoEll Cunningham for Kailua

Dick Roberts for Anamorphosis

Roland Stevens for Taos, NM

Roland Stevens for Nelson Falls

Merit Awards                                                            

   Phil Bliss for his body of work Palmyra and Creek

Kathleen Bolin for Lightning

Kevin Feary for Unexpected

Ron Haas for Waiting for the Change

Barbara Jablonski for Figure of Woman 2

Robert Ross for New Beginnings

Jun 082011
 

Awards

Best of Show
Marilyn Belle-Isle In Silence

Rochester Art Supply Award
Lennie Muscarella Sore Thumb

Juror’s Awards
Brenda Cretnay Mailboxes
Elizabeth K. Durand Apron Strings
Alice Gold Good Fortune
Alice Gold Tilt
Valerie Larsen, NWS We’ve Lost our Marbles
Sherry Tulloch Os-The Source of Language from
The Rune Poem

Merit Awards
Charlotte Barnard Infinite Wholeness
Elizabeth K. Durand Rock ,Water ,Drill
Alice Gold Assumption
Dick Roberts The Pale of Winds of Memory, Poem
By Dick Roberts
Pat Tribastone, PSA,MC Playing Games
Sherry Tulloch Old School

Juror Jeanne Raffer Beck’s Comment:

Lovely works, lovely show-The pieces where the connection was more evident to the challenge of the theme were chosen for awards.

The RAC thanks Show Chair Sherry Tulloch for her hard work and dedication.

May 082011
 

Awards

Best of Show (body of work) Kevin Feary

Rochester Art Supply Award (body of work) Hwang Nam Chang

Juror’s Awards
Suzi Zefting-Kuhn ‘Study for Wisdom and Wisdom’
Lennie Muscarella ‘The Prep Boy’ and ‘The Waiter’
Pat Tribastone ‘Tessa II’ and ‘Sari’
Harry Bliss ‘Selma’ and Portrait of my son, Phil’
Marilyn Feinberg ‘Returning’

Merit Awards
Erika Hutch ‘Sunstruck’ and ‘Penny for Your Thoughts’
Valerie Larsen ‘Wintry’
Jack Heister ‘Dani’
Leslie Heen ‘Reclining Nude’
Carol Bensley ‘Sisters’
Suzi Zefting-Kuhn ‘Michael B’