Mar 282013
 

The following Rochester Art Club Signature members won awards at the 2013 Rochester Art Club Spring Exhibition at the Patricia O’keefe Ross Gallery at the Joseph Skalny Welcome Center. The exhibition continues until May 9th.  Our juror was Steven Assael (New York City).

Best of Show       

Alice Gold  for Composition 2

Rochester Art Supply Award

Jean Stephens for Endearment

Juror’s Awards

Harry Bliss for Poem #1

Philip Bliss for A Cat in the Garden

Kathleen Bolin for What’s Left Behind

Diane Field for Dream Weaver

Ron Haas for What’s in YOUR Closet?

Suzi Zefting-Kuhn for Tigress

Merit Awards

Diane Adams for Overlooking Bellagio

Elizabeth King Durand for Winter into Spring

Kathleen Hanney for Wedding’s Eve

Dick Kane for Santa Monica Pier

Kristina Hutch for Evolution

Jack Taft for Untitled

Congratulations to you all!

Nov 292011
 

Best of Show                                                                 Lennie Muscarella for Teresa I

Rochester Art Supply Award                           Ruth Haas for Passing Clouds

Judge’s Choice Award                                           Pat Tribastone for Hammer and Oil Can

Juror’s Awards                                                         

  Diane Adams for Waiting for the Catch

Harry Bliss for Window Series 4

JoEll Cunningham for Kailua

Dick Roberts for Anamorphosis

Roland Stevens for Taos, NM

Roland Stevens for Nelson Falls

Merit Awards                                                            

   Phil Bliss for his body of work Palmyra and Creek

Kathleen Bolin for Lightning

Kevin Feary for Unexpected

Ron Haas for Waiting for the Change

Barbara Jablonski for Figure of Woman 2

Robert Ross for New Beginnings

Jun 082011
 

Awards

Best of Show
Marilyn Belle-Isle In Silence

Rochester Art Supply Award
Lennie Muscarella Sore Thumb

Juror’s Awards
Brenda Cretnay Mailboxes
Elizabeth K. Durand Apron Strings
Alice Gold Good Fortune
Alice Gold Tilt
Valerie Larsen, NWS We’ve Lost our Marbles
Sherry Tulloch Os-The Source of Language from
The Rune Poem

Merit Awards
Charlotte Barnard Infinite Wholeness
Elizabeth K. Durand Rock ,Water ,Drill
Alice Gold Assumption
Dick Roberts The Pale of Winds of Memory, Poem
By Dick Roberts
Pat Tribastone, PSA,MC Playing Games
Sherry Tulloch Old School

Juror Jeanne Raffer Beck’s Comment:

Lovely works, lovely show-The pieces where the connection was more evident to the challenge of the theme were chosen for awards.

The RAC thanks Show Chair Sherry Tulloch for her hard work and dedication.

May 082011
 

Awards

Best of Show (body of work) Kevin Feary

Rochester Art Supply Award (body of work) Hwang Nam Chang

Juror’s Awards
Suzi Zefting-Kuhn ‘Study for Wisdom and Wisdom’
Lennie Muscarella ‘The Prep Boy’ and ‘The Waiter’
Pat Tribastone ‘Tessa II’ and ‘Sari’
Harry Bliss ‘Selma’ and Portrait of my son, Phil’
Marilyn Feinberg ‘Returning’

Merit Awards
Erika Hutch ‘Sunstruck’ and ‘Penny for Your Thoughts’
Valerie Larsen ‘Wintry’
Jack Heister ‘Dani’
Leslie Heen ‘Reclining Nude’
Carol Bensley ‘Sisters’
Suzi Zefting-Kuhn ‘Michael B’
Oct 082010
 

Awards

Best of Show
Patricia Tribastone, PSA When Your Heart’s on Fire

Rochester Art Supply Award
Patricia Tribastone, PSA Pedals

Juror’s Awards
Lennie Muscarella Busking in Florence
Lennie Muscarella The Decatur Street Shuffle
Dianne Elmslie Terpsichore, Goddess of Music and Dance
Roland Stevens Barn Music
Roland Stevens Piper’s Dream
Suzi Zefting-Kuhn Jazz Hands V

Merit Awards
Marilyn Belle-Isle Inner Notes
Ken Dodgson We Shall Overcome
Dianne Elmslie & Sherry Tullock Homage to Autumn Leaves by Piaf
Robert Ross Time Out
Roland Stevens Poplar Rhythm
Dick Roberts All That Jazz

May 082010
 

Awards

Best of Show
Erika Hutch Reverie

Mary Strong Award for Best Watercolor
Roland Stevens Bottoms Up

Juror’s Awards
Harry Bliss Window Series #3
Kevin Feary Jessamyn
Alice Gold Figure
Wilhelm Haas Fowl-Foul
Valerie Larsen New York Café
Pat Tribastone Keeping Her Distance

Merit Awards
Jennifer Apetz In the Forest
Hwang Chang Rusty and Greecy
Don Grieger Walnut Street
Barbara Jablonski Lobster Boats in Pimaquid Harbor
Leonard Muscarella After the Met
Jean K. Stephens What Remains: Gray Fox
Oct 082009
 

Awards

Best of Show
Frank Monte Jeffrey

Mary Strong Award for Best Watercolor
Roland Stevens Workshop Reflections

Juror’s Awards
Pat Tribastone Vessels I
Claire Sutera Peacefield
Robert Keim Hoping for a Salmon
Kevin Feary Silent Plea
Lorraine Bohonos Untitled I
Erika Hutch Lucky

Merit Awards
Valerie Frischmann Marsh in Early Morning
Frank Monte The Walking Bridge
Lennie Muscarella Mary
Jim Rodgers Night Morning
Jeanne Lindsay Single Pear
Louis Lanzi Like an Old Movie
May 082009
 

Awards

Best of Show
Dick Roberts Retinue

Mary Strong Award for Best Watercolor
Loretta Brown A Different View

Juror’s Awards
Kathie Belly Venice
Rosemary Pergolizzi Highland Park Twilight
Harry Bliss Enigma
Diane Elmslie Key West Lights
Katherine Weston Veiled Landscape
Harry Bliss A Tribute to Andy

Merit Awards
Kevin Feary Aw Shucks, Bill, I…
Renate Eckart Coming Home
Sherry Tulloch Merely a Pretext for a Landscape
John Wagner Stream in March
Alice Gold Tower on the Green
Nadia Learned Chorale

Oct 082008
 

Awards

Best of Show
Joan Foss Forest Creek Bed—Oil

President’s Award (newly instituted this show)
Renate Eckart Waiting—Oil

Mary Strong Award for Best Watercolor
Valerie Larsen, NWS Snorkeling—Gouache

Juror’s Awards
Joan Foss Spring in the Hills—Oil
Don Grieger A Quiet Winter Day—Oil
Valerie Larsen, NWS FlourishGouache
Constance Mauro Ripped & Torn—Monoprint
Judy Soprano Inlet on Sitka Bay—Oil
Jean K. Stephens Tumbled Brick Nest—Oil

Merit Awards
Philip Bliss Sunlit Woods—Acrylic
Lorraine Bohonos Blue Sweater—Oil
Robert E. Keim Barn Path—Oil
Colette Savage Waiting for Spring (En Plein Air)—Pastel
Roland Stevens, NWS Sleepy Bob—Watercolor
John W. Wagner Mendon October—Oil

May 082008
 

Awards

Best of Show
Leonard Muscarella Boy from Pisa

Mary Strong Award
Dick Kane Back Side

Juror’s Awards
Pat Tribastone Afternoon Sun
Roland Stevens III Old Workbench
Don Grieger Creek Bed
Leslie Heen Green Hat
Andrea Petitto Life Line
Harry Bliss Friend Revisited

Honorable Mention
Roland Stevens III Sweet Pea
Philip Bliss Sunlit Woods
Don Grieger Swamp with Pond Scum
Jeanne Lindsay A Ray of Light
Mary Stid Anticipation
Christine Waara Time for Bed